Taka tajemnicza... żywica.

08.04
2019
Taka tajemnicza... żywica.
Produkcja mebli to nie zabawa - można by pomyśleć. A gdyby tak pobawić się... żywicą?
Czytaj >

Pomysł...

Do niedawna nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego, jak żywica epoksydowa i że można ją wykorzystać do produkcji mebli industrialnych. Do tego momentu byłam przekonana, że żywica znajduje się jedynie na drzewach smiley

Okazuje się, że żywica epoksydowa to doskonały dodatek do drewnianych mebli, które z jej dodatkiem prezentują się spektakularnie. Na dodatek żywica epoksydowa jest materiałem o bardzo wysokiej odporności na warunki atmosferyczne, wodę oraz pozostałe płyny, a ponadto jest materiałem łatwym w obróbce, a więc doskonale nadaje się np. do produkcji stołu.

Wykonanie...

W zależności od projektu, zanim rozpoczniemy pracę z żywicą, musimy przygotować dla niej odpowiednią formę. W tym przypadku stworzyliśmy ramę, aby żywica nie wylała się poza wybrany przez nas obszar. Tak przygotowaną formę zalewamy żywicą zmieszaną z utwardzaczem. Najważniejszym elementem, o którym nie wolno zapominać, jest podgrzanie żywicy, aby na jej powierzchni nie utworzyły się pęcherzyki powietrza, a zalany żywicą obszar był idealnie gładki. Teraz powstaje nam już tylko czekać aż żywica całkowicie wyschnie, aby rozpocząć dalszą pracę. Przed wami minimum 24 godziny przerwy smiley  My dla całkowitej pewności zostawiliśmy stół na 48 godzin.

Po tym czasie zaczynamy obróbkę mechaniczną. Do tego etapu potrzebujecie szlifierkę taśmową z papierem o grubości 60 i... szlifujecie. Bardzo dokładnie szlifujecie. To ostatnio moje ulubione zajęcie. Gdy blat zaczyna nabierać pożądanego wyglądu czas na zmianę szlifierki z taśmowej na oscylacyjną i stopniową zmianę grubości papieru. Zaczynamy od papieru o grubości 120, przez 180, aż po 240. I szlifujemy, szlifujemy, szlifujemy...

Po kilku godzinach takiej obróbki nasz blat jest gładki i przygotowany na ostatni etap pracy, czyli zabezpieczenie blatu. Możemy to wykonać na trzy sposoby. Do Was należy wybór, jaki rodzaj wybierzecie — olejowanie, lakierowanie czy...kolejną (tym razem bardzo cieniutką) warstwę żywicy.

Efekt...

Tak przygotowany blat przetrwa i będzie cieszył Wasze oczy przez wiele lat.

~ Weronika

Ikona
Ikona